Instagram Takipçi ve Beğeni Sayısı Nasıl Arttırılır


Ben Instagram’ı oldukça sık kullananlardanım. Neredeyse her gün fotoğraf yüklemeye özen gösteriyorum ve karşılık olarak takipçilerimden etkileşim alıp, yeni takipçiler kazanıyorum. Bu yazıda yeni takipçilerin nasıl kazanılacağını ve halihazırda olan takipçilerinizin gönderilerinizi beğenmesini nasıl sağlayacağınızı anlatacağım.

İstikrarlı Olun

Sadık takipçiler kazanmak istiyorsanız, her gün düzenli olarak paylaşım yapmanız gerekir. Yüklediklerinizde bir düzen yakalarsanız takipçileriniz de sizin ne yükleyebileceğinizi az çok öğrenir ve bir sonraki gönderinizi beklemeye başlar. Her gün fotoğraf yükleyeceğinize dair kendinize bir söz verdiyseniz; bu sözü tutun ve her gün en az bir fotoğraf paylaşın. Birkaç hafta fotoğraf yüklemezseniz oluşturduğunuz istikrar bozulur ve takipçilerinizle aranız açılır.

Benim favori Instagrammer kullanıcı listemden Sezgi Olgaç her gün 2-3 fotoğraf yüklüyor ve binlerce takipçisi fotoğraflarını beğeniyor.

sezgi olgac

 

Takipçilere Karşılık Ver

Takipçileri teşvik etmek için gönderine yapılan yorumlara ve beğenilere karşılık vermelisin. Yorumlarına cevap verdiğin kullanıcılarla aranda dostane bir bağ kurulacak ve uzun süreli takipçiler kazanabileceksin. Başkalarının fotoğraflarına da yorum yap ki; yorumunu gören diğer kullanıcılar seni takip edebilsin.

Kişiliğini Gösterebilmek için Gönderilerine Yazılar Ekle

Güzel bir yazı düzgün bir fotoğrafı harika hale getirebilir. Birilerini güldürmek ya da gülümsetmek takipçileri canlı tutmada en büyük faktördür ve senin kim olduğun hakkında takipçilerine bilgi verir. Kötü bir yazıya örnek: ‘Akşam yemeğini yiyorum.’ Bu şekildeki bir yazı takipçilerin için belirsiz kalacaktır ve binlerce kez gördükleri bir yazıdan farkı olmayacak.

Aşağıdaki fotoğrafta Sezgin Yılmaz‘ın yazdığı yazı gibi orjinal bir cümle takipçilerin daha çok hoşuna gidecek emin ol.

sezyilmaz

 

Etiket Eklemeli ama Aşırıya Kaçmadan

Ana sayfanda şu tarz birini görüyor musun? #Her #şey #için #etiket #kullanan? Evet işte o çok itici gözüküyor. Çok fazla etiket kullanmak hem sinir bozucu hem de spam hesap izlenimi verebiliyor. Çok fazla kullanılan etiketlerden kaçınılmalı. Örneğin #cat etiketine yükleyeceğin herhangi bir fotoğraf anında yok olup gidecek diğer fotoğraflar arasında. O yüzden #catsofinstagram tarzı daha spesifik bir etiket kullanmayı dene. Ya da #benimtekirkedim tarzında kendi etiketini kendin de oluşturabilirsin. Böyle bir etiket hem takipçilerinin ilgisini çekecek hem de belki @dokuzuncukat Betül Bora’nın kedileri gibi ünlü olacak senin kedin de. 🙂

dokuzuncukat

Güzel Fotoğraflar Çek

Bu çok basit bir cümleymiş gibi gelebilir ama yeni takipçiler kazanmanın birinci şartı sağlam fotoğraflar çekmektir. Profesyonel bir makine ya da süper pahalı lenslerle çekmene gerek yok; fotoğrafçılığın temel basit kurallarını öğrenip uygulaman yeterli olacaktır. Ben sana bu konuda birkaç ipucu verebilirim.

  1. Doğal Işıkta Çekim Yap: Araştırmalar gösteriyor ki Instagram’da en çok beğenilen fotoğraflar parlak, ışığı güzel ve az efekt verilmiş fotoğraflar. Buradan kastım çok aşırı parlak fotoğraflar değil tabii ki de ondan da uzak durmak lazım. En güzel ışık gündoğumu ve günbatımında yakalayabileceğin daha yumuşak olan ışıktır.
  2. Pozlamayı Manuel Olarak Ayarla: Daha fazla ya da az ışığa ihtiyacın varsa bunu pozlamayı değiştirerek hallet. Iphone ile çekiyorsan kamera açıkken ekrana basılı tut ve yanda çıkan güneş simgesini aşağı yukarı oynat.
  3. Sabit Bir Efekt Kullan: 20 ayrı fotoğrafına 20 ayrı efekt uygulama. Kendine göre bir efekt bul ve sürekli onu kullanmaya çalış. Tabii bahsettiğim efekt Instagram efekti olmasın. Eğer onu kullanacaksan bile %100’de kullanma. Sana önereceğim uygulamalar VSCOCam ve Snapseed olabilir.
  4. Keşfet: Dışarı çık ve yeni şeyler görmeye çalış. Bu duvardaki bir graffiti de olabilir, sokakta göreceğin bir kedi de. Ama evde oturarak bunları göremeyeceğiz bariz. O yüzdem çık ve keşfet.

Umarım bunlar sana yardımcı olur. Bu arada beni takip etmeyi de unutma 🙂 @mucahitmuglu

mucahitmuglu instagram

Malatya Düğün Fotoğrafçısı

 


Yorum yap, görüşünü bildir!