Düğün Fotoğrafçılığı için 10 Faydalı İpucu


Bilindiği gibi düğün fotoğrafçılığı en stresli fotoğrafçılık alanlarından birisidir. Düğün fotoğrafı çekerken her fotoğraf için tek şansınız vardır ve onu iyi kullanmanız gerekir. Düğün fotoğrafçılığına yeni başlayacaksanız bu ipuçları çok işinize yarayacak.

1. İletişim

Düğün fotoğrafçılığının en önemli kısmı düğün gününden önce başlar. Evlenecek çiftle aranızdaki iletişim en önem vermeniz gereken nokta olmalı. Çiftin sizden ne istediğini tam olarak bilmelisiniz ve onlar da sizin onlara ne sunacağınız tam olarak bilmelidir.

2. Mekanı Keşfetmek

Düğünü fotoğraflamadan önce mekanı keşfetmek çok önemlidir. Bu keşfi tam olarak düğünün yapılacağı zaman aralıklarında yaparsanız daha da iyi sonuç elde edersiniz. Siz mekanı keşfetmek için öğlen vakti giderseniz ve düğünde akşam 7’de yapılacaksa; mekandaki ışık tamamen farklı olacaktır. Keşif için gittiğinizde bol bol deneme çekimi yapın ve nereden ne çekeceğinizin listesini oluşturun. Önceden pratik yapmak sizi oluşabilecek problemlerden uzak tutar.

3. Mekanın Kurallarını Öğrenin

Çekim yapacağınız mekanda flaş serbest mi, ya da hangi katlara çıkmanıza izin var bunun gibi soruların cevaplarını düğünden önce bulmanız gerekiyor. Örneğin bazı kiliselerde flaş kullanımına izin verilmiyor. Siz bunu önceden öğrenipte önlem almazsanız, o sırada eliniz ayağınıza dolaşabilir. Düğün sahiplerinden ve mekan sahiplerinden bu kuralları öğrenip listesini yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

4-Poz Listesi Oluşturun

Oluşturacağın poz listesi senin kılavuzun olacak. Düğün telaşında ne çekeceğini unutmamayı bu liste ile sağlayacaksın. Bu listeyi evlenecek çift ile de paylaşırsan onlar da üzerinde değişiklik yapabilir. Bu başarılı bir çekim için sana çok yardım edecektir.

5- 2 Kamera, 2 Batarya ve 2 Şarj Aleti

Ekipmandan oluşacak hataları minimize et. En az iki fotoğraf makinesi kullan ve ikiden fazla hafıza kartı bulundur. İki fotoğraf makinesi kullanmak bütün çekimin mahvolmaması için çok önemli. İkiden fazla hafıza kartı kullanmak hafıza kartı hatasıyla fotoğrafların yok olmasını önler. Kameralar ve flaşlar için fazladan batarya taşırsan da kafan rahat olur. Bunlardan biri eksik olursa çekim sırasında bulmak senin için büyük problem olabilir.

6- Yardımcı Kullan

Mümkünse yanına bir asistan bul. Asistanın senin kaçıracağın bir pozu yakalayabilir. Ayrıca asistanın karşı cinsiyette olması sana avantaj sağlar. Gelin tarafına kızlar kimseyi rahatsız etmeden girebilir, damat tarafına da erkekler. Onun için karşı cinsiyette bir asistanın olması bazı durumlarda çok işe yarar.  Asistanın sağladığı bir fayda da grup fotoğrafları çekerken insanlara poz verdirmeyi sağlamaktır.

7-Ciddi ama Kibar Olun

Düğünde iş için bulunduğunuzu unutmayın. Evlenecek çift size çekeceğiniz fotoğraflar için büyük miktarda bir ödeme yapıyor onları gücendirmek istemezsiniz. Ciddi görünebilirsiniz ama kibar olmalısınız; misafirlerin fotoğrafını çekerken onları fazla zorlamamaya gayret edin. Düğünden önce çiftle konuşun ve misafirleri kontrol etmeleri gerektiğini söyleyin. Çünkü en önemli anda bir konuk makinenizin önüne atlayıp pozu mahvedebilir.

8-Kameranızı Sessize Alın

Düğündeki herkes evlenecek çifti görmeye geliyor; kimse sizin kameranızın bip sesini dinlemeye gelmiyor. Kameranızın sesini düğün esnasında kapalı tutun.

9-RAW Çekin

Her zaman RAW çekmenizi önermem ama düğün fotoğrafı çekerken kesinlikle RAW çekmelisiniz. Çünkü kötü ışık koşullarında çekilmiş ya da yanlış pozlanmış bir fotoğrafı kurtarma şansınız RAW çekimde JPEG’den daha fazla olur.

10-Temel Bilgileri Unutmayın

Düğün fotoğrafı çekimi sizin basit kuralları öğrenip pratik yapmanız için uygun zaman değildir. Mümkünse çekimden önce diyafram, enstantane, pozlama ayarlarını ezberleyin. Eğer bu konulara hakim değilseniz lütfen bu yükün altına girip de çekim yapmayın.

 

Umarım yazdıklarım hepiniz için faydalı olur. Malatya Düğün Fotoğrafçısı.

 


Yorum yap, görüşünü bildir!