Canon 1DX Mark 2 İncelemesi ve Özellikleri


Canon 1DX Mark 2 ‘ye hızlı çekim özellikleri ve 4K video çekim becerisiyle tam bir aksiyon makinası diyebiliriz.

Kardeşi EOS-1D X gibi, Mark 2 de hız, doğruluk ve dayanıklılık isteyen profesyonelleri hedefleyen bir makine. Bu özelliklerine bakarak, Canon 1DX Mark 2‘yi bu sene spor müsabakaları gibi hız ve dayanıklılık isteyen alanlarda görebiliriz.

Yeni geliştirilmiş 20.2 megapiksel full frame (35.9 x 23.9 mm) CMOS sensöre sahip olan makine çift DIGIC 6+ işlemci ile beraber geliyor. Bu kendinden önceki modele kıyasla daha iyi dinamik aralık ve daha iyi noise performansı ile yüksek kalitede görüntüler elde edilmesine olanak sağlıyor. Kamera ayrıca (50 ISO’dan 409,600 ISO’ya genişletilebilir), 100 – 51200 arasında bir ISO aralığına sahip. Yani bu hemen hemen tüm ışık koşullarında fotoğraf çekilebileceği anlamına geliyor.Canon 1DX Mark 2

Bu gibi kameralar için hız her şeydir ve Canon 1DX Mark 2 hız konusunda pişman edeceğe benzemiyor. Saniyede 14 kare çekebilen makine 170 RAW fotoğrafa kadar bu çekimi sürdürebiliyor. Live View moddayken bu saniyede 16 kareye kadar arttırılabiliyor. Hatırlatmakta fayda var böyle hızlı bir makineden bu performansı alabilmek için makine kadar hızlı bir hafıza kartı şart.

Geliştirilmiş 61 nokta AF II otofokus noktasıyla odak konusunda da inanılmaz hızlı bir makine diyebilirim. Telefoto lensle kullanırken bile tüm AF noktaları çok stabil bir şekilde çalışıyor. Doğa fotoğrafçıları için bu makine biçilmiş kaftan.

Canon’un Çift Piksel CMOS otofokus (AF) teknolojisi DSLR’dan daha çok bir video kamera gibi çekim yapmanıza olanak tanıyor ve kamera 360,000 piksel RGB+IR metering sensöre sahip. Böylelikle rakiplerinden hem daha hızlı hem de daha doğru yüz tanıma ve izleme yapabiliyor.

Canon 1DX Mark 2 fiyat

Canon 1DX Mark 2 60/50 fps’ye kadar 4K video çekebiliyor ve toplamda 30 dakika kesintisiz video çekimine izin veriyor. Bu özellik Nikon D5’in sahip olduğu 30/25 fps maksimum 3 dakikalık 4K video çekimine oranla çok çok daha iyi diyebiliriz. Ayrıca Canon 800 Mbps bitrate oranına sahip ve videodan 8.8-megapixel JPEG görüntü elde edebiliyorsunuz. Yani videonun herhangi bir karesini durdurup 8.8-megapixel bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

Video çekimiyle ilgilenenler Canon 1DX Mark 2‘in kulaklık girişini ve sıkıştırılmamış HDMI çıkışını görünce mutlu olacağa benziyor. Video çekerken dokunmatik ekrana dokunarak istediğiniz bölgeye odak yapabilme imkanına da sahipsiniz. Slow-motion video çekmek isterseniz kamera 1080p olarak 120 FPS çekim yapabiliyor.

Canon 1DX Mark 2 Özellikleri

Canon 1D X Mark II tank gibi bir gövdeye sahip. Tamamen magnezyumdan oluşma gövdesi suya ve toza dayanıklı üretilmiş. Ölçüleri tam olarak 158 x 168 x 83 mm ve ağırlığı 1,340 g. Makine iki kart girişine sahip. Birisine CompactFlash hafıza kartı takılabiliyor diğer giriş ise daha hızlı olan CFast 2.0 destekliyor. Makinenin hızından tam olarak faydalanmak istiyorsanız, çok pahalıya satılan CFast 2.0 destekli hafıza kartlarından almanız gerekiyor.

Canon 1D X Mark II 3.2-inç, 1,620K noktalı dokunmatik ekrana sahip. Daha önce söylediğimiz gibi video çektiğiniz sırada dokunmatik ekranı kullanarak istediğiniz yere focus yapabilirsiniz.

Ayrıca makine enlem, boylam ve yüksekliği ölçen bir GPS alıcısına sahip. GPS alıcısı makinenin saatini bulunduğunuz yerin saatiyle senkronize edebiliyor. Ne yazık ki makine WIFI’a sahip değil ama isterseniz harici WIFI alıcısı satın alıp kullanabilirsiniz.

Canon 1DX Mark 2 ne zaman

Canon 1D X Mark II Nisan ayında 6000$ gibi fiyatla satışa çıkacak. 64 GB CFast hafıza kartı ve kart okuyucusu içeren premium paket fiyatı da 6300$.

Tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Malatya Düğün Fotoğrafçısı


Yorum yap, görüşünü bildir!