Amatör Fotoğrafçılar için 6 İpucu


Eğer fotoğrafçılığa yeni başlamış ve temel şeyleri öğrenmek istiyorsanız; bu yazıda en sık sorulan 6 soruya cevap bulacaksınız.

1. Odak Noktası Ayarlama
Çoğu zaman kameranızın oto-fokus sistemi keskin bir fotoğraf elde etmek için güvenilir olabilir.

Ancak, çok olay bir yöntem ile istediğiniz sonucu alma şansınızı artırabilirsiniz. Normal ayarlarda fotoğraf makinesi objeyi tanımlayıp en iyi odak noktasını seçmeye çalışacaktır.

Fotoğraf makineleri genellikle çerçevedeki en öndeki ve en yakın objeyi odak noktası olarak varsayar.

Obje ile sizin aranızda başka nesneler varsa işinizi garantiye almak için kameranın hangi noktaya odaklanacağını siz belirlemelisiniz. Bu ilk başlarda zor gelebilir ama kullandıkça alışkanlık haline gelecektir.

Odak noktası seçimi Tek Nokta Odaklama ve Çok Noktalı Odaklama olarak ikiye ayrılır. Tam doğru ibareyi bulmak için makinenizin kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

Bu modlardan birini etkinleştirdiğinizde odaklamak istediğiniz yerin üzerine; kameranın hareket tuşlarını kullanarak; odak noktasını getirmeniz gerekir.

Eğer dokunmatik ekranlı bir makineniz varsa odaklamak istediğiniz noktaya dokunmanız yeterli olacaktır.

enstantane ayarları

2. Hareketi Dondurmak
Eğer hareketli bir ögeyi çekeceksiniz enstantane hızınızı ayarlamanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, makinenizi ‘Spor’ moduna ayarlamaktır. Ancak biraz daha kontrol elinizde olsun istiyorsanız, bunun yerine enstantane öncelikli mod (Tv veya S) kullanmayı deneyin.

Kamera görüntü düzgün maruz emin olmak için diyafram kontrolü ele alır deklanşör önceliği modunda deklanşör hızını ayarlamak. Kamera yeterince hızlı size hassasiyet (ISO) değerini artırmak için gereken bir deklanşör hızını ayarlamak izin vermez bulursanız.

Sen Otomatik kameranın duyarlılık değerini ayarlama ve sonra bunu ilgilenir kamera gibi değer ayarlama hakkında endişelenmenize gerek yok tarafından hayatı kolaylaştırabilir.

flu arkaplan

3. Bulanık Arka Plan
fotoğraf çekmek için bir ‘telefon üzerinde iyi bir kamera kullanarak yerine güvenerek konusunda büyük şeylerden biri büyük sensör size alan derinliği üzerinde daha fazla kontrol (odak noktası etrafında keskin bölgenin büyüklüğü) izin vermesidir. alan derinliği üzerinde birincil kontrol açıklık olduğunu.

arka plan bulanık yani büyük diyafram (örneğin / 4 veya f / 2.8 f gibi küçük f / sayı) önünde ve odak noktası arkasında küçük bir alanda, alan derinliğini kısıtlar.

diyafram kontrol etmenin en kolay yolu diyafram öncelikli (Av) modunu kullanmaktır. Bu seçildiğinde diyafram ayarlamak ve kamera deklanşör hızı ilgilenir.

Işık seviyesi düştüğünde bulanık görüntüleri ile bitebileceğini olarak, yavaş deklanşör hızı ayarı kamera için dikkat edin. Gerekirse, daha hızlı çekim hızları etkinleştirmek veya hareket etmesini önlemek için bir üçayak üstüne koymak için duyarlılığı yukarı itin.

Sen daha da konu ve / veya daha uzun bir odak uzaklığı lens kullanarak (ya da yakınlaştırarak) yakın hareket ettirerek alan derinliğini kısıtlayabilirsiniz.

Ayrıca konu daha bulanık hale arkasında bu onun ve odak noktası ve alan arasındaki mesafeyi artırır olarak arka ileri ve uzak konuyu taşımayı deneyin.

flu arkaplan

 

 

4. Plaj ve Karlı Yerlerde Doğru Pozlama
o plajda ya da bir kayak merkezinde olsun, tatile daha iyi fotoğraf çekmek istiyorum, çünkü birçok kişi iyi bir fotoğraf makinesi satın alın.

Karanlık / sönük görüntüler veren – plaj ve kar sahneleri ile sorun onların çok parlak ve onlar düşük pozlama içine çoğu kameralar hile olmasıdır.

Birçok fotoğraf makineleri bu sorunla başa çıkmak için bir Plaj / Kar sahne modu var, ama bunu kullanmak, kamera diyafram ve enstantane hızı üzerinde kontrolü ele alır.

Daha iyi bir alternatif, diyafram öncelikli kullanmak öncelik veya program modundan çekim ve kameranın pozlama telafisi kontrolünü kullanmaktır.

Program modunda kamera diyafram ve obtüratör hızını hem de ayarlar, ancak görüntü için çalışan bir kombinasyonuna sahip kadar tandem bunları ayarlayabilirsiniz.

Parlak kum veya kar, pozlama artan pozlama telafisini kullanmak gerekir sahneyi underexposing içine kamera aptallar çünkü bunu pozitif bir değer olarak çevirin.

+ 1EV pozlamayı artan birçok durumda doğru bakan bir plaj veya kar sahne almak için yeterli olacaktır, ancak kameranın arka ve histogram görünümünde görüntü üzerinde bir göz atın.

vurgulamaktadır geniş alanları dışında yanmaması ve histogram iz sadece grafiğin sağında sonuna ulaşan bazı beyaz piksel olmadığından emin olmak için denemek için özen gösterin.

çocuk fotoğrafçılığı

 

5. Daha İyi Çoçuk Fotoğrafları Çekebilmek
aile içinde bir yeni varış genellikle bir kamera satın almak için bir teşviktir. otofokus, diyafram açıklığı ve obtüratör hızı kontrolünü ele çocukların daha iyi fotoğraf çekmeye yardımcı olurken, sizin çekim geliştirmek için en önemli yollardan biri kendi kompozisyon çalışmaktır.

Başlangıç için bu onlara aşağı bakıyor değiliz, böylece çocuğunuzun göz seviyesinden ateş genellikle en iyisidir.

Ayrıca, arka planda iyi bir göz var ve mümkün olduğunca dağınıklığı kaldırmak ve size temiz bir arka plan verir bir açı bakmak – arka plan etkisini azaltmaya yardımcı ve konuya daha fazla önem koyabilirsiniz alanın kısıtlı derinliği ile çekim .

Onlar rahat ve çekim farkında iseniz çocuklarınızın daha doğal portreler alacak.

Eğer daha uzak onlar oynarken ateş edebilirsiniz, çünkü uzun odak uzaklığı yardımcı olabilir. Bir yerel park yapmak ve ideal bir mekan ve başa herhangi bir sert gölgeler olmayacak gibi parlak bulutlu bir gün idealdir olabilir.

Günışığı beyaz ayarı için kamera ayarı bir kural daha hoş renkleri üretecek olarak bu şartlar Otomatik seçeneği.

Sürekli otomatik netleme modu, genellikle çocuk hakkında hareket ederken odağı ayarlayacaktır kamera gibi en iyi seçenektir.

Kamera sürece deklanşöre basılı tutmak gibi için çekim almaya devam böylece sürekli tahrik modunda çekim yapın. çok sayıda fotoğraf çekmek için korkmayın. , Dinlenmek, Take your time anın tadını çıkarın ve kısacık ifadeler izlemek için.

siyah beyaz fotoğraf

6. Siyah Beyaz Fotoğraf Çekerken

Yeni fotoğrafçılar genellikle siyah ve beyaz görüntüler oluşturmak için nasıl sorabilir ve bugünlerde oldukça kolaydır.

En iyi tek renkli görüntüleri Adobe Photoshop Elements veya Photoshop CC gibi bir resim düzenleme yazılımı paketi kullanarak renkli görüntüler dönüştürerek üretilir, ama aynı zamanda kamera iyi sonuçlar alabilirsiniz, ve bu çok acemiler özellikle tercih edilen bir yaklaşımdır.

En kameralar Picture Style, Picture Control veya Film Simülasyon modu gibi bir özellik denilen bir şey var ve bu ayarlar arasında siyah ve beyaz seçeneği vardır. modu seçildiğinde kez kamera siyah ve beyaz JPEG görüntüleri üretecektir.

Böyle siyah ve beyaz ayarı için kontrast gibi yönleri ayarlamak genellikle mümkün ve biz sık sık siyah ve beyaz moda kontrast artırdığını olup olmadığını daha iyi görüntüler elde bulmak gibi seçenekler ile deneme değer.

siyah ve beyaz sonrası yakalama renkli görüntüleri dönüştürmek mümkün olmakla birlikte, siyah ve beyaz JPEG renk yapamazsınız. Aynı anda tek renkli Picture Style kullanırken ham ve JPEG görüntü çekimi Ancak, raw dosyaları tam renkli bilgi sahibi olur.

 


Yorum yap, görüşünü bildir!